En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Soyunma-Giyinme

Yusuf 3 - Soyunma-Giyinme

Pazar, Ağustos 18, 2013
Seri Numarası: 
3
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

Giysiler Yusuf’un hikayesinde çok önemli bir yer teşkil eder. Ve bu giysiler çoğu zaman saygınlık, haysiyet, şeref, mevki, itibar ifade etmektedir. Yusuf iki defa zorla soyunduruldu ve çiplak bir halde yerin dibine batmıştı. Şimdi Yusuf bir kral tarafından giydiriliyor! Mühür-yetki. Mevki-onur. Giysi – saraya layık. Altın zincir – taktir. Yusuf’un hikayesini bu şekilde özetlenebilir; bir V-şeklinde;

soyundu, çiplak hale erişti, ve bir kral tarafından yeniden giydirildi.

Yusuf’un hikayesi bizim hikayemiz. Yusuf’un yönergesi bizim yönergemiz. İnsanoğlu şanlı bir onurla yaratıldı. Tanrı’nın süretinde. Fakat Adem ile Havva günaha düştüklerinde, o bizdeki kutsallık, masumiyet yırtıldı (Yar 3.7). Tanrı’nın yüceliğinden yoksun kaldık. Hem Tanrı’nın önünde, hem kardeşlerimizin önünde çırılçıplağız. Ve sürekli çıplaklığımızı örtmeye çalışıyoruz – incir yapraklarıyla.

Senin incir yaprağın nedir? Ahkem mi kesersin? Hava mı atarsın? Kendi başarından mı övünürsün? Son moda mı giyersin? Yeş 59:6 Dokudukları ağdan giysi olmaz, Elleriyle yaptıklarıyla örtünemezler.

Boşu boşuna kendine giysiler yapma. Tanrı’yı aldatamazsın. Ve aslında insanları aldatamazsın.

İmanlılar için iyi haberim var! Yusuf’un hikayesi peygamberliksel bir şekilde bizim Mesih’teki kavuştuğumuz mevkiiye işaretliyor (Gal 3.27). Biz de bir kral tarafından giyindirildik. Yusuf mucizevi bir şekilde zindandan kurtulduysa, bizler de Mesih sayesinde kurtulup Tanrı’nın önünde durduk. Ve Tanrı bizi giyindirdi. Tanrı bize tüm yetki verdi. Tanrı bizi Mesih’in doğruluyla giydirdi (Vah 19.8).

Tanrı da bizi ödüllendirip onurlandırdı. Bizler de artık nereye gidersek, neler yaparsak Onun isminde, onun yetkisindeyiz.

Bu nasıl mümkün olabilir? Bu ancak çarmıhtaki büyük değiş-tokuş sayesinde mümkündür. İsa bizim utancımızı aldı, bize sahip olduğu onurunu verdi. (Fil 2.6-10). Kısacası, İsa’nın vücut bulması, ilahi bir varlığın tamamen ve hakikaten insanoğlu olması için kasıtlı bir şekilde kendi kendini sınlırandırmasıdır. İsa kralliyet görkeminden soyundu, insan benzeyişinde, çiplak, savunmasız bir bebek olarak anadan doğdu. Ve düşmanları tarafından zorla çırılçıplak soyunarak alay edildi, kamçılandı, çarmıha gerildi. İsa utanca uğrayıp, çıplak halde öldü çarmıhta. Dirildikten sonra Babası’nın sağında oturdu.İşte İsa’nın yörüngesi, yolculuğu V-şeklindeydi. Ezeliden beri var olan yüceliğinden soyunup, çıplak olarak doğdu ve öldürüldü, ve Tanrı onu ölümden dirilterek yüceliğe, tüm yetkiye ve sonsuz şerefe kavuşturdu.

Ne yapmalıyız?

Çiplaklığını itiraf et. Tanrı seni Mesih’le giydirsin. Eski, kendi yaptığın giysilerini üzerinden sıyırıp at. (Ef 4.22-24). Artık o eski alışkanlaklara ihtiyacın kalmadı! Kefen bezi gibi onları sıyırıp at. Ve Tanrı’nın sana verdiği yetkiyi kullan!

 

Yaşam Grupları için Uygulama Soruları

  1. Acaba Yusuf nasıl hissetti kendini artık? Giyindikten sonra ne değişti?

  2. Senin incir yaprağın nedir? Olduğunudan daha iyi görünmek için neler yapıyorsun?

  3. Tanrı’nın önünde çıplaklığını itiraf ettin mi? Bunun önemi nedir?

  4. Tanrı’nın temsilcileri olmamız ne anlamına geliyor sence? Nasıl davranmalıyız?

  5. Sen Yusuf gibi zorla soyunduruldun mu? Acaba Tanrı’nın seni yeniden giyindirmesine izin verdin mi?

  6. Mesih’teki konumumuz nedir artık?

  7. Bu hikayenin ışığında bu hafta ne değişmeli?

 

Bu Sayfayı PaylaşShare