En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Lutüf Ziyafeti

Yusuf 4 - Lutüf Ziyafeti

Pazar, Ağustos 25, 2013
Seri Numarası: 
4
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

Yusuf’un 11 kardeşi aç ve çaresizler. Korkuyla dolular, çünkü nasıl bir tavırla karşılaşacaklarını bilmiyorlar. Ve daha da beteri, suçlulukla yüklüler (42.21-22). Bizler de bu onbir kardeş gibi olabiliriz. Açiz. Ne için bilmiyoruz, ama anlam için, sevgi için, gerçek için. Yorgunuz. Bildiğimiz şeylerden uzağız. Denediğin bütün yollar arasında bir çıkış yolu bulamadığın için buradasın. Korkuyla doluyuz. Ve suçluluyuz. Geçmişi değiştiremezsin. Tövbe etsek bile, ne değişir ki?

Yusuf’un ziyafeti Tanrı’nın lütuf ziyafetini resmediyor. Secde ettik, ama kaldırılıp sofraya oturtulduk. Açlıktan ölüyorduk, ama şimdi önümüzde yok yok lüks bir ziyafet serildi. Yabancı olarak yaklaştık aile olarak karşılandık. En kötüsünü bekliyorduk, en iyisini aldık.Bir şey satın almayı bekliyorduk, bir şey karşılıksızca bize sunuldu.

Hristiyanlığın müjdesi bir lütuf ziyafetidir. Bu sofradan yiyen herkes tatmin edilecek. Bu bol, beklemedikleri sofra Tanrı’nın bol, beklemediğimiz lütfuna benzemektedir. Cennet bu sofradan gelen daveti kabul etmek anlamına geliyor. Cehennem bu sofradan gelen daveti reddetmek anlamına geliyor.

Yusuf kendini kardeşlerine tanıttığında, bu adeta bir diriliş görünüşü!

Üzülmeyin. Kendinizi suçlamayın. Dinciler bizim suçlu hissetmemiz, üzülmemiz isterler. Çünkü o şekilde bizi denetim altına alabilirler, duygusal şantaj yapabilirler. Halbuki Ölümden dirilen Rab İsa Mesih yaklaşmamız istiyor, suçluluk yükümüzü bırakmamız istiyor, bize sarılmak istiyor.

Siz beni sattınız, Tanrı beni gönderdi.(v5)

Tanrı’nın amacını günah engeleyemez. Hatta Tanrı’nın amacını bir şekilde günah geliştirebilir. Tanrı amacı uğruna günah kullanabilir.Efendimiz İsa da aynı şeyi Yahuda hakkında diyebildi. Sen beni sattın – ihanete uğrattın. Fakat aslında beni çarmıha gönderen Babam’dı!

Tanrı insanlığı korumak için... soyunuzu korumak ve harika biçimde canınızı kurtarmak için...

Yusuf kardeşleri tarafından satıldı, ve sonuç olarak kardeşlerini bile kurtarabildi.

Tarihte en büyük haksızlık Tanrı Oğlunun idam edilmesidir. İsa, kendisini çarmıha geren insanları, yani bizleri, kurtarmak için öldü!

Bu lutüf sofrasında kardeşler barışırlar. Artık bölünmüş ailemiz bir olacak tekrar. Kilisede geçmiş önemli değil, önemli olan şimdi birlikte bu sofrada oturmamızdır. Çarmıh bizi Tanrı’yla barıştırır, ve bizi kardeşlerimizle barıştırır.

Üç teşvik sözü

  1. Sizi Misafırperverliğe teşvik ediyorum. Birlikte sofrada oturduğumuzda Mesih aramızdadır!

  2. Sizi umuda teşvik ediyorum. Acılarımız hem dindirilecek, hem de açıklanacak o günde!

  3. Sizi Rab’bin Sofrasına katılmaya teşvik ediyorum

 

Yaşam Grupları için Uygulama Soruları

  1. Kendini suçlu hissettiğinde ne yapıyorsun? Bu suçluluk nasıl yok edilebilir?

  2. Kardeşler arasında barış neden önemli? Senin bir imanlı kardeşle bir anlaşmazlık mevcut mudur?

  3. Affedebilme gücü nereden geliyor? Affetmediğin kimse kaldı mı?

  4. Siz beni sattınız, Tanrı beni gönderdi.’ Tanrı, kendi amacı uğruna günahı gerçekten kullanabilir mi? Nasıl yani?

  5. Günün birinde Mesih’in sofransında oturacağız. Bu nasıl olacak sence?

  6. Misafir perverlik konusunda nasıl gidiyor? Bu hafta kimi çağırabilirsin?

  7. Rab’bin Sofrasını birlikte paylaşın.

Bu Sayfayı PaylaşShare