En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Kıskançlık

Yusuf 1 - Kıskançlık

Pazar, Temmuz 21, 2013
Seri Numarası: 
1
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

Bu aile bizim ailemizdir. Bu hikaye bizim hikayemizdir.

37.1-11 Bu ailenin başlangıcında bile kıskançlık ve rekabet mevcuttu. Yakub’un eşleri arasında, sonra da çocukları arasında devamlı bir itişme-kakışma vardı. Ve Yakup galiba yangına körükle gitti, Yusuf’u favorisi yaptı. Daha da beteri, Yusuf Tanrı’dan gelen düşler görmeye başlıyor. Bunlar aslında Tanrı’dan gelen, yıllar sonra gerçekleştirilecek sözlerdi. Fakat Yusuf olgunsuz ve kibirliydi, kardeşlerini kızdırdı.

Tanrı’nın seçme hakkı vardır. Tanrı istediği kişileri, istediği zaman, istediği amacı için seçer. Bizler de, Mesih’e iman eden herkes dahil, seçildik. İsa ne dedi, ‘Siz beni seçmediniz. Ben sizi seçtim.’ (Ef 1.4-5)

Peki, seçilmişliğimize göre tutumumuz, karşılığımız ne olmalı? Yusuf’un iki hatası vardı, 1.Kendini beğenmiş, üstünlük taslayan bir tavra sahipti, ve 2.Tanrı’nın bereketi sadece kendisi için zanetti.

37. 12-36 Kardeşlerinin kıskanclığı

 1. Kıskançlık zamanla büyüp zehirleyici hale gelir. Günah bir tohum gibi – onun icabına bakmazsan yabani ot gibi, kanser gibi yayılıp yüreğini kaplar.

 2. Kendi aldıkları bereketlere bakacaklarına, Yusuf’un bereketine göz diktiler. Unutmayalım, Tanrı’nın vaadi, bereketi, tasarısı her 12 oğlu içindi. Yusuf’a karizmatik bir armağan vermek diğerlerini unutmak anlamına gelmiyor ki!

 3. En kıskanç insanlar dindar-ahlaklı insanlar olabilir.İsa’nın zamanlarında Ferisiler böyleydi. Yusuf lüfedildiği için, kardeşleri onu kıskandı. Lütfu kavramazsan, kıskanç olursun. Efendimiz İsa Mesih de, Yusuf gibi, kardeşleri arasında farklıydı, özeldi (Mez 45.7). Yahudi Önderleri İsa'yı kıskançlıktan ötürü öldürdüler.(Mat 27.18. Yuh 15.19)

 4. Kıskançlık ve Rekabet bir aile kalesi olabilir. Bu çocuklar başka bir bakış açısı bilmediler.Eğer hep rekabet içinde büyüduysan, şimdi herkese bir rakip olarak bakman gayet doğal. Haytından şikayet ettiğinde, Hayat verenden şikayet etmiş olursun.

Yaşam Grupları için Uygulama Soruları

 1. Bu hikayeden öğrendiğin en önemli şey nedir?

 2. Kültürümüzde kıskançlık ve rekabet çok mu yaygın sizce? Onun dışa vurumu nedir?

 3. Kendini Tanrı tarafından seçilmiş hissediyor musun? Bunun nasıl bie his olduğunu anlatır mısın lütfen?

 4. Bizlerde Yusuf’un hatalarına bazen uyuyor muyuz?

 5. Tanrı’dan lütuf aldıysan, doğru tavır ne olmalı?

 6. Senin aklına kıskançlığın tohum-düşünceleri nasıl gelir? Bu düşüncelerin üstesinden nasıl geliyorsun?

 7. Tanrı kıskançlıktan neden tiksiniyor sence?

 8. Lütfu kavramazsan, kıskanç olursun’. Kilise içindeki kıskançlıktan nasıl sakınabiliriz?

 9. Senin ailende rekabet yaygın mıydı? Edindiğin dünya görüşü nasıl değişebilir?

Bu Sayfayı PaylaşShare