En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Kılıç Bileniyor

Yusuf 2 - Kılıç Bileniyor

Pazar, Temmuz 28, 2013
Seri Numarası: 
2
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

Bazen imanlılar olarak çok zor günler yaşıyoruz. Göklerdeki Babamız ne yapıyor o zamanlarda? Bu bölümlerde Yusuf en az sekiz farklı sınanmadan geçiyor. Onun hayatından ne öğrenebiliriz acaba?

 1. Sorumluluk sınanması (39.1-6)

Yusuf sorumluluğu üzstlenmeyi öğreniyor. Tanıdığım ne kadar önder, ‘önderliğe doğru attığım ilk adım küçük de olsa sorumluğu üstlenmekti’ diyorlar. İsa Mesih, ‘Aferin, iyi ve güvenilir köle! Sen küçük işlerde güvenilir olduğunu gösterdin, ben de seni büyük işlerin başına geçireceğim.’ dedi.

 1. Başarı sınanması

Zenginlik, beğenilme, rahat, başarı, dikkatli olmazsak bizi Tanrı’dan uzaklaştırabilir. Kendilerinden kötü değiller ‘Tanrı onu başarılı kıldı’, fakat dua etme arzumuzu azaltan, kendimize olan güvencimizi arttıran meyilleri vardır.

 1. Benimle yat’ sınanması (39.6-12)

Bu şartlar altında kaçmak kazanmaktır! (1 Kor 6.18, 2 Tim 2.22). En babayiğit, en kahramanca şey kaçmaktır. Ruhsal kahramanlık, ruhsal ululuk bu görünmez zaferlerden ibarettir. Karakter, insanların bizi görmediği zamanda yaptıklarımızdır. Ancak Tanrı ve melekleri görmekteler.

 1. Yokyere suçlanma sınanması (iftira) (39.13-20)

Yusuf doğruyu yaptığı halde, aslında doğruyu yaptığı için, hedef olup zındana atılıyor. Yusuf Tanrı’ya isyan mi etti? Yeter artık deyip imanından vaz mı geçti? Öfkeye, kine mi daldı? Hayır.

 1. Zindan sınanması (39.21-23)

Yusuf zindandayken Rab’be güvenmeye, insanlara hizmet etmeye devam etti (40.1-15)

 1. Dürüstlük sınanması (40.16-19)

Yusuf bu adama falcı gibi pembe bir yorumu getirmedi. Doğru olanı söyledi.

 1. Hayal kırıklığına uğrama sınanması (40.20-23)

Bazen Yusuf gibi umudumuzu bir kişiye yada bir şeye bağlarız; fakat bizi zindandan kurtarabilen sadece Tanrı’dır. İnsanlar seni hayal kırıklığına uğrattiklarında şaşırmayın. Bu gayet doğal.

 1. Bekletilme sınavı (41.1)

Tam iki yıl daha bekledi zındanda. 17 yaşındayken Mısır’a geldi. Şimdi 30 yaşında. Aradan koskoca 13 yıl geçti. Ne zamana dek Ya Rab? Tanrı’nın acelesi yoktur. Hayatını şekillendirmekte hata yapmaz, gecikmez, acele etmez. Kamil, dört dörtlük, sevecen olan Baban’a güveniyor musun? Dua et, sor, doğrukla davran, iyilik etmekte gayretli ol, yılma, usanma, pes etme.

Düşmanımız Şeytan iki yalan fısıldıyor; ‘Umut yok’ ve ‘Yapacak bir şey yok’. Fakat Umut var; Tanrı Yusuf’u zindandan, bütün denenmelerden mucizevi bir şekilde kurtarıp, Firavunun sağında oturttu. Tanrı Efendimiz İsa Mesih’i de mezardan dirilterek, kendi sağında oturttu. Bizleri de, Mesih’e iman edenler olarak, herhangi bir elemden kurtaracak. Ne zaman? Bilemiyorum. Ama olacak! Bu yüzden yapacak bir şey var; pasif olmayalım, ne zavallıyım diye ağlamayalım; ayağa kalk çünkü Tanrı seninledir. Yarın için umut, bugün için dayanma gücü. İsa Mesih adıyla!

 

Yaşam Grupları için Uygulama Soruları

 

 1. Sence Yusuf’un sırrı neydi? Rab’be nasıl sadık kalabildi?

 

 1. Tanrı için karakter olmazsa olmaz. Karakter nedir, ve neden bu kadar önemli? Tanrısal karaktere nasıl edinebiliriz?

 1. Bu sınanmalardan hangisi yaşıyorsun şimdi? Sence Tanrı senden ne bekliyor? Senin için nasıl dua edebiliriz?

 

 1. Yusuf’un hayatından öğrenebileceğimiz en mühim şey nedir? (bir cümlede özetler misin?)

Bu Sayfayı PaylaşShare